Калій – ваш помічник у боротьбі з підвищеним артеріальним тиском.
Артеріальна гіпертензія (АГ), не зважаючи на сучасні досягнення в її профілактиці та лікуванні, залишається однією з основних проблем сьогодення для населення. Важливим є те, що модифікація харчових чинників може мати значний вплив на зменшення ризику розвитку серцево-судинних ускладнень при АГ. Особливу увагу варто приділяти споживанню двох важливих мінералів: натрію (солі) та калію. Сучасні дослідження доводять, що підвищення прийому з їжею калію, та зменшення вживання натрію, знижує ризик розвитку серцево-судинних ускладнень, таких як інсульт або серцевий напад.
Як калій впливає на артеріальний тиск?
Калій — це мінерал, який сприяє підтримці балансу рідини в організмі людини, контролює роботу м'язів, передачу електричних імпульсів між клітинами, а також бере участь в метаболізмі живих речовин (вуглеводів, білків).
Дослідження підтверджують, що достатній рівень калію в організмі може знизити артеріальний тиск у людей з АГ на 4-5 мм рт.ст., що значно знижує ризик розвитку ускладнень.
! Найкращий спосіб отримувати калій — це включити в раціон натуральні продукти.
Основні джерела надходження калію з їжею:
Фрукти: банани, апельсини, ківі, авокадо.
Овочі: картопля, шпинат, броколі, помідори.
Молочні продукти: знежирене молоко, йогурт, сир.
Горіхи: мигдаль, волоскі горіхи.
Бобові: квасоля, сочевиця, нут.
Риба та м'ясо: лосось, куряче філе.
Щодня дорослій людині потрібно близько 3500-4700 мг калію. Це відповідає, наприклад, 2-3 порціям фруктів та 3-4 порціям овочів на день.
Як зменшити споживання натрію?
Наші поради:
- Обмежити проживання солі . Намагайтеся не перевищувати вживання 5-ти грамів солі на добу (приблизно 1 чайну ложку).
- Зверніть увагу на вміст солі на етикетках продуктів, які вживаєте. Уникайте продуктів із високим вмістом солі, таких, як ковбаси, консерви, чіпси, готові соуси.
- Готуйте вдома . Контролюючи кількість солі в їжі, ви значно зменшуєте її споживання.
- Використовуйте альтернативи. Замість солі додавайте до страв спеції, трави, лимонний сік.
- Замінюйте сіль на калієві аналоги . Спеціальні суміші солей з калієм можуть допомогти зменшити натрієве навантаження.
Дієта для здоров'я серця
Дві дієти, які мають підтверджену ефективність зниження артеріального тиску:
1. Дієта DASH (харчові підходи для протидії гіпертензії) - це харчування, яке покращує насичений режим вмісту клітковини і включає вживання достатньої кількості фруктів, овочів, молочних продуктів із низьким вмістом жиру, цільнозернових продуктів, горіхів і риби. Харчування має бути регулярним і включати 5 прийомів їжі (3 основних і 2 перекуси). DASH орієнтована на природне підвищення споживання калію, магнію та кальцію.
2. Середземноморська дієта передбачає вживання риби та морепродуктів не менше 2 разів на тиждень і щоденне вживання овочів та фруктів. Дозволяється вживати також бобові, горіхи, цільнозерновий хліб, коричневий рис, м'ясо птиці, молочні продукти.
Але важливо пам'ятати, що жодна дієта не має такого значного впливу на перебіг серцево-судинних захворювань, як медикаментозне лікування, призначене лікарем.
Дієта - це лише додатковий позитивний фактор до основного лікування.
Маєте запитання? Зверніться за роз'ясненням до свого сімейного лікаря!
Інформація підготовлена сімейним лікарем ЦТМ «Поклик» Ломагою Оксаною Анатоліївною